Emulujemy ZX Spectrum NEXT – Konfiguracja Cspect

cspect konfiguracja

Cspect to emulator, który przy pierwszym kontakcie może nieco zdezorientować użytkowników.

Gdy ktoś spróbuje uruchomić go tradycyjnie, czyli poprzez kliknięcie cspect.exe, może być zaskoczony widokiem ekranu powitalnego "gumiaka" zamiast oczekiwanego menu ZX Spectrum Next. A żeby było jeszcze ciekawiej CSpect nie posiada interfejsu graficznego co oznacza, że nie ma możliwości dostosowania ustawień konfiguracyjnych bezpośrednio z poziomu aplikacji...

W tym wpisie chciałbym wam przedstawić jak w prosty, ale niekoniecznie przyjemny sposób zmusić to bydle do współpracy :mrgreen: 

Tutorial przeznaczony jest dla użytkowników Windows, ale dzięki instalacji oprogramowania "MONO" emulator powinien również działać na innych systemach, a nawet na komputerach z procesorami ARM.

Opis instalacji na Raspberry Pi 5 : KLIK
Opis instalacji na Macu : KLIK


Wymagane oprogramowanie


 

Najnowszą wersję emulatora Cspect znajdziecie tu : KLIK

Do uruchomienia systemu operacyjnego ZX Spectrum Next potrzebny nam będzie obraz karty SD i rom, które w jednym archiwum możecie pobrać tu: KLIK

Obrazy kart poniżej 2Gb przeznaczone są dla multi-emulatora ZEsarUX !

Hdfm-gooey to prosty front-end, który automatycznie pobierze Hdfmonkey i ułatwi dodawanie nowych gier i programów do obrazu karty SD, możecie go pobrać tu : KLIK

Jeśli ktoś chce może pobrać kilka gier, listę płatnych i bezpłatnych tytułów znajdziecie tu: KLIK


Pierwsze uruchomienie emulatora CSpect


 

Zaczynamy od wypakowania emulatora. Ja na potrzeby tego wpisu będę używał ścieżki c:\cspect wy możecie go umieścić gdzie tylko chcenie, ale musicie to uwzględnić w następnych krokach.
Teraz wypakowujemy archiwum z obrazem karty SD i romami do folderu głównego emulatora, czyli w naszym przykładzie powinno to wyglądać tak:

c:\cspekt\cspect-next-2gb.img
c:\cspekt\enNextZX.rom
c:\cspekt\enNxtmmc.rom

Musimy jeszcze doinstalować oprogramowania OpenAL, bez niego nie będziemy mieli dźwięku. W folderze głównym emulatora wyszukujemy oalinst.exe i instalujemy brakujące biblioteki.

Na koniec warto przetestować czy poprzednie kroki zostały wykonane poprawnie. W folderze głównym wyszukujemy i klikamy mod_player.bat. Jeśli wszytko jest OK, uruchomi się odtwarzacz, a wy usłyszycie muzykę.


Konfiguracja emulatora CSpect


 

Jak już wspominałem, ten emulator nie ma interfejsu graficznego, więc konfiguracja w klasycznym tego słowa znaczeniu jest niemożliwa. Program możemy uruchomić wpisując wymagane komendy w wierszu poleceń, lub tworząc pliki wsadowe .bat. Oczywiście drugi ze sposobów jest dużo bardziej praktyczny i nim się teraz zajmiemy.

Poniżej znajdziecie listę podstawowych komend, z których możemy korzystać, tworząc plik .bat.

 

-zxnext // uruchamia emulator w trybie ZX Spectrum Next
-nextrom // uruchamia Next ROM (wczyta dane z karty SD)
-zx128 // uruchamia emulator w trybie ZX Spectrum 128
-s7, -s14, -s28 // ustaw taktowanie procesora na 7Mhz, 14Mhz lub 28Mhz
-mmc=<katalog\plik> // wskazuje ścieżkę do pliku karty SD lub pliku .nex w formie -mmc=.\ lub -mmc=c:\
-sd2=<ścieżka\plik> // ścieżka do drugiej karty SD
-sound // wyłącz dźwięk
-joy // wyłącz dżojstik
-w<rozmiar> // wielkość okna (od 1 do 4)
-r // zapisz rozmiar okna w pliku cspect.dat
-60 // odświeżanie z prędkością 60Hz
-fullscreen // start w trybie pełnego ekranu
-vsync // Synchronizacja pionowa
+tv // włącz efekt CRT (lub CTRL+F1)
-fps // wyświetl liczbę klatek

 

Załóżmy, że chcemy, aby nasz emulator uruchomił się z następującymi parametrami: tryb ZX Spectrum Next, okno w średnim rozmiarze, taktowanie procesora 7Mhz, odświeżanie 6o Hz, i do tego wczytał system operacyjny z karty SD.

Otwieramy notatnik i zgodnie z listą wpisujemy wybrane parametry:

 

CSpect.exe -w3 -s7 -60 -zxnext -nextrom  -mmc=.\cspect-next-2gb.img

 

Zapisujemy nasz plik (najlepiej w katalogu głównym emulatora) np. jako "konfiguracja_1.bat".

Jeśli wasze pliki znajdują się w innych folderach niż w naszym przykładzie, pamiętajcie o podaniu własnych ścieżek !!!

Czas na test, jeśli wszystkie ścieżki są poprawne po kliknięciu "konfiguracja_1.bat" powinniście zobaczyć okno powitalne systemu operacyjnego ZX Spectrum Next.

 

CSpect Konfiguracja

Działający emulator, możemy go kontrolować za pomocą skrótów klawiszowych:

Escape - zamknij emulator
F1 - włącz/wyłącz debugger
F2 - załaduj migawkę SNA
F3 - reset
F5 - zrób zrzut ekranu
F6 - zmień taktowanie procesora (3.5, 7, 14 lub 28 Mhz)
F10 - zmień tryb klawiatury Basic/Game

Podana przeze mnie lista komend i skrótów klawiszowych jest ograniczona tylko do tych podstawowych, wszystkie dostępne opcje znajdziecie w pliku ReadMe.txt.


Edycja obrazu karty SD


W katalogu głównym emulatora znajduje się program SDCardEditor.exe, który u mnie nie działa. Pomimo wielu prób, na Win 7 i 10 nie udało mi się nakłonić tego czegoś do współpracy. Może ktoś z was będzie miał więcej szczęścia...

Jedyną sensowną alternatywą, jaką znalazłem, jest użycie dwóch różnych narzędzi, a dokładniej programu do edycji obrazów kart Hdfmonkey i front-endu Hdfm-gooey. Ten zestaw też jest niedoskonały, ale przynajmniej działa. W zamyśle autora Hdfm-gooey miał być też interfejsem graficznym dla emulatora CSpect, jednak na razie jest zbyt prymitywny i kompletnie się do tego nie nadaje.

Po wypakowaniu i uruchomieniu programu klikamy (1) "Launch". Teraz pojawią się trzy wyskakujące okna, w których program poinformuje o braku plików .exe i zapyta, czy pobrać dodatkowe oprogramowanie:

Cannot find CSpect.exe, do you wand to download? - klikamy NIE
Cannot find HDFmonkey.exe, do you wand to download? - klikamy TAK
Cannot find an .img file, do you wand to download? - klikamy NIE

Jeśli pobieranie Hdfmonkey przebiegło bez problemów tam gdzie wypakowaliście Hdfm-gooey pojawi się nowy folder "hdfmonkey" a w nim "hdfmonkey.exe". Teraz wystarczy kliknąć (2) "Select Disc Image" i wskazać miejsce, w którym znajduje się obraz karty SD (po tej operacji w prawym oknie powinna pojawić się lista plików i folderów).
Dodawanie nowych programów jest typowo Windosowate, pliki wystarczy przeciągnąć i upuścić, no, chyba że ktoś woli walczyć ze strzałkami. 

Dodawać możemy całe foldery, ale usuwać musimy pojedyncze pliki !!!
Jest to znane ograniczenie programu Hdfmonkey.


 

Mam nadzieję, że opis jest w miarę czytelny i bez problemu rozpoczniecie zabawę z emulacją ZX Spectrum Next. Jeśli jednak pojawią się jakieś problemy, zapraszam do zakładania tematów na forum.

Powiązane posty

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments