Emulatory ZX Spectrum Next – Zestawienie

Zestawienie emulatorow ZX Spectrum Next

Komputery ZX Spectrum Next moim skromnym zdaniem to najbardziej udany współczesny "udawacz" sprzętu retro. W porównaniu do atrap typu "The C64 Mini" czy "THEA500 Mini" mamy tu do czynienia z w pełni funkcjonalną jednostką, która została profesjonalnie zaprojektowaną nie tylko od strony technicznej, ale również od strony wizualnej. Niestety na chwilę obecną zakup Next-a na oficjalnej stronie jest niemożliwy (i długo nie będzie), dlatego musimy się zadowolić substytutem w postaci emulatorów.

Jak na razie istnieją tylko dwa programy, którymi możemy się bawić w oczekiwaniu na zwiększenie dostępności prawdziwych ZX Spectrum Next. Pierwszym jest CSpect, a drugim ZEsarUX jednak nie ważne który z programów wybierzecie, emulacja nowych spektrumów będzie bardzo kulawa.


 

CSpect ZX Spectrum Next Emulator

Informacje o emulatorze.
Emuluje komputery : ZX Spectrum NEXT
ZX Spectrum
Sinclair ZX80/ZX81
Ostatnia aktualizacja : 2023
Projekt aktywny : TAK
Oficjalne kompilacje : Windows
Język Polski : NIE
Portable / Instalator : TAK / NIE

CSpect to na chwilę obecną jedyny dedykowany emulator ZX Spectrum Next. Niestety jest to program dość wrogo nastawiony do przeciętnego użytkownika, ponieważ nie posiada interfejsu graficznego, ani jakichkolwiek innych udogodnień ułatwiających jego obsługę.
Posiada za to rozbudowany debuger, pogląd spritów i kilka innych narzędzi dla programistów, których przeznaczenia nie znam. Wygląda na to, że już na etapie projektowanie autor założył, że będzie to narzędzie deweloperskie, a nie zabawka do grania.

Brak GUI jest nieco uciążliwy, jednak po zapoznaniu się z dokumentują i stworzenie dwóch może trzech profili za pomocą plików .bat CSpect staje się również użyteczny dla graczy, chociaż o przydatnych funkcjach jak np. zapis stanu gry możemy zapomnieć. Oficjalnie program obsługuje też pady (interfejs Kempston) jednak nigdy nie ma pewności, że zadziałają z daną grą.Zalety :


  • Obsługa pada
  • Narzędzia dla programistów

Wady :


  • Brak GUI
  • Słabiutkie efekty "postarzania" obrazu
  • Wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania
  • Brak opcji konfiguracji pada

Przeważnie w tym miejscu dodaję listę multiemulatorów umożliwiających uruchomienie danej maszyny, jednak w przypadku ZX Spectrum Next nie mamy zbyt dużego wyboru.


  • ZEsarUX - emulator z bardzo topornym, kompletnie nieintuicyjnym interfejsem, na którym emulacja Next-a jest dużo bardziej uciążliwa niż w przypadku CSpect.

W razie jakichkolwiek problemów związanych z emulacją komputerów ZX Spectrum Next zapraszam do zakładania tematów na forum.

 


Jeśli ktoś z was zna inne, warte uwagi dedykowane emulatory ZX Spectrum Next, byłbym bardzo wdzięczny za podrzucenie linków.


Powiązane posty

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments