Denise 2.0 emuluje Amigę !

Denise emulator Amiga

Denise od lat jest znany jako bardzo dokładny, świetnie zaprojektowany oraz przyjazny użytkownikowi emulator komputera Commodore 64. Co ciekawe już od pierwszej jego odsłony na ekranie powitalnym istniała opcja uruchomienia emulacji Amigi, jednak była ona zablokowana przez nieco irytujący tekst "COMING SOON". Taki stan utrzymywał się przez ponad pięć lat, aż do chwili kiedy to pojawiła się wersja programu oznaczona jako Denise 2.0, w której napis zniknął, a emulacja Amigi stała się faktem.


Najnowszą wersję emulatora Denise 2.0 możecie pobrać tu: KLIK


 


 

Denise 2.0 to pierwsza oficjalna kompilacja tego emulatora umożliwiająca uruchamianie oprogramowania z komputerów Amiga. Jak każdy nowy program tak i ten na pewno zawiera jakieś błędy i na pewno z każdą nową odsłoną będą do niego dodawane nowe funkcje i poprawki. Na chwilę obecną emulacja Amigi wygląda to dość skromnie, chociaż "poprzedni" Denise w początkowej fazie prac nad emulacją Commodore 64 też niczym szczególnym nie błyszczał, a teraz uważny jest za jeden z najlepszych emulatorów tej maszyny.

Sprawdźmy więc co do zaoferowania ma ten emulator w wersji 2.0 :

Emulację Amigi 1000 i Amigi 500 (PAL/NTSC) - niestety jedyną opcją konfiguracyjną poszczególnych maszyn jest ustawienie ilości pamięci ram (Chip, Slow, Fast). Na razie program nie emuluje żadnych kart rozszerzeń ani urządzeń peryferyjnych.
Obsługę plików .adf - niestety (znowu)  jest to jedyny format plików, jaki możemy uruchomić. W programie nie ma możliwości skonfigurowania dysków twardych ani loadera plików .lha
Emulację niestandardowych częstotliwości odświeżania - to bardzo ciekawa opcja, która w niektórych grach/demach, pozwala uzyskać lepszą płynność lub jakość obrazu.
Wbudowany zamiennik oryginalnych plików Kickstart - preinstalowany jest AROS, co pozwala przetestować emulator bez kupowania oryginalnego firmwaru.

Na koniec jeszcze dobra wiadomość. Meni nawigacyjne i opcje konfiguracyjnych są identyczne z Commodore 64, co oznacza, że wszystkie pożyteczne funkcje jak np. runAhead, Drag And Drop, Savestates, G-Sync, Shadery itp. są dostępne również przy emulacji Amigi.

 


Jeśli ktoś z was chciałby śledzić na bieżąco rozwój emulatora Denise 2.0, powinien zajrzeć na forum www.forum64.de oraz BitBucket autora.


 

Powiązane posty

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments