Nieoficjalne wersje emulatora MAME

nieoficjalne wersje emulatora mame

Każdy, kto zetknął się z oficjalną wersją emulatora MAME, na pewno zauważył, że jest to program toporny i wyjątkowo wrogo nastawiony do użytkowników.

Już od pieszego uruchomienia interfejs rodem z lat 80-tych robi wszystko, żeby utrudnić życie każdemu naiwniakowi, który liczył na to, że "sobie pogra". Na szczęście powstało kilkanaście bardziej przyjaznych i przemyślanych projektów (bazujących na oryginalnym kodzie MAME), które chciałbym wam teraz przedstawić.


MAMEUI Classic- to kontynuacja projektu MAME32, który stał się MAMEUI, a potem zdechł.
Jest to jedna z pierwszych udanych prób ucywilizowania "pokracznego" interfejsu graficznego, jaki dodano do wersji oficjalnej. Od strony technicznej autor nie wprowadza żadnych zmian, ale jak widzicie na zrzucie, od strony wizualnej zmieniono wszystko, co zmienić się dało. Dzięki temu konfiguracja i obsługa emulatora stały się dużo bardziej intuicyjne i przyjazne użytkownikowi. MAMEUI Classic jest systematycznie aktualizowane, ale jak zapowiedział sam autor, zmian w wyglądzie już nie będzie.


HBMAME  - to projekt, dzięki któremu możemy uruchomić gry nieobsługiwane przez wersję oficjalną. Jak większość z was pewnie wie, standardowe MAME uruchomi tylko te gry, które programiści uznali za godne a te, które im się nie spodobały jak hacki, bootlegi czy gry homebrew zostały po prostu olane. I to właśnie na tych odrzuconych tytułach skupili się ludzie procujący nad HBMAME, dając mam użytkownikom możliwość ich ogrania i podjęcia samodzielnej decyzji czy dana gra jest godna uwagi, czy nie. Projekt jest systematycznie rozwijany, a wszystkie obsługiwane aktualnie gry znajdziecie na stronie https://www.retroroms.info w zakładce:
"Downloads > Downloads > hbmame".


NegaMAME - to wersja, która powinna ułatwić życie użytkownikom chcącym korzystać z MAME nie tylko do emulacji automatów Arcade, ale również konsol i komputerów. NegaMAME jako samodzielny program nie różni się niczym od wersji oficjalnej, różnicę widać dopiero po integracji z dedykowanym front-endem Negatron. Przy użyciu tego zestawu konfiguracja emulatora, jak i poszczególnych maszyn jest naprawdę prosta, ale ogrom opcji czyni ją dość czasochłonną. Negatron ma też funkcję, która pozwala do każdej gry dodać różnego rodzaju media (zdjęcia konsol, zrzuty ekranów, fotki bossów, filmiki, instrukcje itp.)


ARCADE - to kontynuacja projektu MAMEUIFX.
Jak wiecie (lub nie) początkowo emulator MAME uruchamiał tylko gry z automatów Arcade, a bliźniaczy projekt MESS z konsol i komputerów. Pewnego dnia ktoś wpadł na pomysł połączenia tych dwóch emulatorów i stworzenie hybrydy, która będzie obsługiwać setki różnych urządzeń. Może taki ruch miał sens dla programistów, dla użytkowników już niekoniecznie. ARCADE to nieoficjalna wersja emulatora MAME, z której usunięto obsługę konsol, komputerów i wszystkich innych zbędnych śmieci pozostawiając tylko to, do czego MAME zostało stworzone - emulację automatów.


WolfMAME - to pochodna MAME, która ma utrudnić życie cheaterom, TAS'owcom i wszelkim innym oszustom. Na pierwszy rzut oka interfejs emulatora wygląda standardowo, poza przyciskami REC i PLAY. To, co naprawdę wyróżnia WolfMAME to niewidoczne mechanizmy zabezpieczające przed fałszowaniem zapisu z rozgrywki. Rejestrują one każdą próbę kombinowania polegającą na pauzowaniu, zapisywanie stanu, zmianie przełączników dip switch, zmianie liczby klatek i pewnie wielu innych, o których się głośno nie mówi. Jeżeli ktoś z was chciałby pochwalić się swoimi wyczynami na platformie Mame Action Replay Page (MARP), to zapis z WolfMAME jest jedynym akceptowanym dowodem osiągniętego wyniku.


PSARCADE CLASSIC+ to połączenie HBMAME z ARCADE, czyli wersja z której usunięto emulację konsol i komputerów, ale dodano obsługę gier niedostępnych w standardowej wersji MAME. Zmieniono również interfejs i strukturę folderów oraz usunięto irytujące ekrany ostrzegawcze i informacyjne. Na stronie twórcy tego projektu, dostępny są dwie zakładki, z których pierwsza umożliwia pobranie najnowszej wersji PSArcade Classic, a druga zestawu (emulator+romy) PSMSlugForever, w którym znajdziecie chyba wszystkie dostępne wariacje na temat gry Metal Slug.


GroovyMAME - to wersja emulatora, która została zmodyfikowana tak, aby współpracować z wiekowymi telewizorami CRT. Fizyczne podłączenie komputera do starego odbiornika pozwala dokładnie odwzorować obraz, jaki miały oryginalne automaty i to bez stosowania jakichkolwiek filtrów. GroovyMAME w połączeniu ze sterownikami CRT Emudriver automatycznie dostosowuje rozdzielczość i częstotliwość odświeżania dla każdej gry indywidualnie. Jeśli nie zamierzacie podłączyć waszej maszyny do odbiornika CRT, używanie tej wersji emulatora nie ma najmniejszego sensu.


PinMAME - jak sama nazwa sugeruje to wersja, która służy do emulowania automatów Pinball. Pierwszą rzeczą, jaką musi wiedzieć każdy, kto chce skorzystać z tego programu to to, że PinMAME jako samodzielny program jest bezużyteczny !!! Do emulacji automatów potrzebne jest zewnętrzne oprogramowanie Visual Pinball, pliki bios i projekty stołów. Dopiero po zestawieniu tych wszystkich elementów zyskujemy możliwość odpalenia na własnym komputerze wirtualnych fliperów. Chociaż cały czas narzekam na emulator MAME, to w tym przypadku muszę przyznać, że warto się trochę pomęczyć ponieważ efekt końcowy jest genialny, zwłaszcza jak "postawimy" telewizor pionowo :mrgreen:



Jeśli ktoś z was zna inne, warte uwagi nieoficjalne wersje emulatora MAME, byłbym bardzo wdzięczy za podrzucenie linków.


Powiązane posty

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments