Emulatory Sony PS Vita – Zestawienie

Emulatory Sony PS Vita

Sony PS Vita, to przenośna konsola ósmej generacji, produkowana w latach 2011-2019.

Jest to stosunkowo nowe urządzenie, a co za tym idzie dość problematyczne do odtworzenia w formie emulatora. Podobnie jak w przypadku konsoli Nintendo 3DS, która pochodzi mniej więcej z tego samego okresu, emulacja PS Vita na komputerze lub urządzeniach mobilnych jest niedoskonała, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa. Obecnie istnieje tylko jeden program emulujący tego handhelda, niestety jest on znacznie mniej dopracowany niż CITRA emulująca Nintendo 3DS.


Emulator Vita3K

Informacje o emulatorze.
Ostatnia aktualizacja : 2023
Projekt aktywny : TAK
Oficjalne kompilacje : Windows
Linux
macOS
Android
Język Polski : TAK
Portable / Instalator : TAK / NIE

VITA3K to emulator PS Vita nad którym prace rozpoczęły się ok. pięciu lat temu. Na chwilę obecną jest to jedyny program zdolny emulować tą konsolę, ale podobnie jak Citra posiada porty dla wszystkich najpopularniejszych systemów. Projekt jest ciągle w fazie rozwojowej i nie wiadomo jakie zmiany zostaną jeszcze wprowadzone, jednak już teraz widać, że VITA3K została zaprojektowana tak, aby nie utrudniać życia użytkownikom i jednocześnie uzyskać jak największe podobieństwo do fizycznej konsoli.
Przyjazne podejście do użytkownika daje się zauważyć już przy pierwszym uruchomieniu emulatora, gdzie przez wstępną konfigurację przeprowadza nas asystent, umożliwiając m.in. wybór języka czy pobranie całkowicie legalnego, oryginalnego oprogramowania firmware ze strony Sony.

Dalsza konfiguracja jest również bardzo prosta, ponieważ autor ograniczył ilość opcji do niezbędnego minimum, a żeby było jeszcze łatwiej, po najechaniu na którąkolwiek z nich wyświetlają się dymki z podpowiedziami.

Jak każdy program w fazie rozwojowej, tak i ten ma kilka niedociągnięć.
Pierwsza dość istotna sprawa to niestabilność programu, która objawia się zawieszeniem lub całkowitym wyłączeniem w najmniej oczekiwanym momencie. Dalej są niekompletne tłumaczenia, problemy z automatyczną aktualizacją czy pobieraniem firmware.Zalety :


  • Polska wersja językowa (niekompletna)
  • Obsługa gier "Homebrew"
  • Opcja konfiguracji ustawień dla każdej gry
  • Automatyczna instalacja wielu gier z jednego archiwum
  • Ponad 500 grywalnych tytułów
  • Automatyczna aktualizacja
  • Opcja tworzenia wielu kont użytkownika

Wady :


  • Prace nad emulatorem ciągle trwają...

W razie jakichkolwiek problemów związanych z emulacją konsoli PlayStation Vita zapraszam do zakładania tematów na forum.


Jeśli ktoś z was zna inne, warte uwagi dedykowany emulatory PS Vita, byłbym bardzo wdzięczny za podrzucenie linku.


Powiązane posty

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments